• صفحه نخست
  • :
  • پست الكترونيک
  • :
  • سایت مپ
  • :
  • RSS
  • :
  • تغيير زبان
» » » معرفي مركز مهندسي رکتیفایرهای صنعتی

مركز مهندسي ترانسفورماتورهاي خاص:

مرکز خدمات تخصصی ترانسفورماتورهای خاص یکی از مراکز پنج گانه جهاد دانشگاهی علم و صنعت بوده و گروه پژوهشی مهندسی قدرت متعلق به این مرکز می‌باشد. هدف این مرکز کسب تکنولوژی و دانش فنی ساخت منابع تغذیه خاص مورد استفاده در صنایع سیمان، نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی، مس، آلومینیم، روی، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در کاربردهائی نظیر: فیلترهای الکترواستاتیک، کوتینگ (لایه نشانی) در خلاء، آبکاری، الکترولیز، لیزر، و ... می‌باشد.

از افتخارات این مرکز کسب تائیدیه فنی از شرکت ملی نفت ایران در ساخت یکسو کننده‌های مورد استفاده در سیستم‌های حفاظت کاتدیک و ثبت آن در دفتر اختراعات و نوآوریهای صنعت برق ایران و همچنین ثبت دو طرح دیگر تحت عناوین استبلایزرهای ولتاژ و اتوترانس‌های متغییر ستونی در این دفتر را می توان نام برد.

فن آوری بدست آمده در زمینه ساخت ترانسفورماتورهای خاص، رکتیفایرهای جریان بالا، ولتاژ بالا و فرکانس بالا و نیز تجهیزات کنترل وابسته به آن در بسیاری از زمینه‌ها انحصار تهیه این محصولات را از بین برده و در برخی از زمینه‌ها هم رقابت بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی را در جهت افزایش کیفیت و کاهش قیمت بالا برده است.

محصولات این مرکز حاصل تجربیات 26 ساله مهندسین دلسوز و با تجربه این جهاد در کنار بررسی بهترین دستگاه‌های موجود جهانی و رعایت استانداردهای مورد نیاز صنعت بوده و تا کنون در بسیاری از صنایع فوق الذکر بدفعات مورد استفاده قرار گرفته است.

این مرکز جز سازندگان تأیید شده شرکت نفت و گاز می‌باشد.

مرکز ترانسفورماتورهای خاص دارای دو کارگاه ساخت، یک آزمایشگاه فشار قوی و یک آزمایشگاه تحقیق و توسعه با پرسنل قریب به 40 نفر با سابقه کاری 2 الی 25 سال و مدارک تحصیلی تا سطح دکترای برق که در مدیریت‌های فنی و مهندسی، ساخت و تولید، تحقیق و توسعه و نهایتاً مشاوره و خدمات پس از فروش مشغول فعالیت می‌باشند.

این مرکز همچنین در جهت تعریف و تعیین مشخصات فنی نیازهای صنعت در زمینه‌های فوق خدمات مشاوره‌ مهندسی نیز ارائه می‌نماید.

این مرکز بمنظور بالا بردن سطح علمی و کاربردی کارشناسان فعال در صنایع بویژه در صنعت سیمان حداقل یک نوبت درسال کلاسهای آموزشی در پژوهشکده جهاددانشگاهی برگزار می‌نماید که با استقبال بسیار از طرف کارشناسان سطوح مختلف در حوزه‌های طراحی، مشاوره، نظارت و راه‌اندازی رو برو می‌باشد. همچنین این کلاسها فضای لازم جهت تبادل نظر فنی ایشان با کارشناسان این مرکز و طرح خواسته‌ها و مشکلات ایشان فراهم می‌آورد که در نهایت منجر به افزایش آگاهی از توانمندی‌ها و نیازهای متقابل شده و در جهت گیری‌های آتی را این دوره‌ها در جهت آشنایی و ارتقاء دانش فنی کارشناسان مربوطه به توانایی‌ها و امکانات موجود در جهت تأمین خواسته‌های ایشان ارائه می‌گردد.

در حال حاضر این مرکز طراحی و ساخت منابع تغذیه خاص را تا قدرت 500KVA ، جریان 6.5KVA ، ولتاژ 150KV و فرکانس 10KHZ را انجام و توان افزایش این توانمندی را تا قدرت 2MVA ،جریان 20KA ، ولتاژ 200KVA و فرکانس 20KHZ را دارا می‌باشد. که البته با توجه به نیاز صنایع مرتبط این محدوده قسمت عمده از نیاز صنعت کشور را برآورده می‌سازد.

دانش فنی ایجاد شده در زمینه طراحی و ساخت منابع تغذیه در این مرکز امکان طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه خاص با کاربری‌های متفاوت در صنعت را فراهم ساخته است که در صورت اطلاع رسانی مناسب از میزان نیاز صنایع مختلف قادر به تأمین این نیازها در صنعت خواهیم بود. از آنجائیکه دانش فنی ایجاد شده کاملاً بر اساس شرایط حاکم بر کشور بوده ، در بدترین شرایط و فشارهای سیاسی نیز قابلیت طراحی، ساخت و نگهداری دستگاه‌های ساخته شده توسط کارشناسان ایرانی تضمین می‌گردد. سایر توانمندی‌های این مرکز که با تکیه بر دانش فنی ایرانی کاربردی شده‌اند بشرح ذیل می‌باشد:

- طراحی و ساخت سیستم تغذیه برق فیلترهای الکترواستاتیک در کارخانجات آلاینده محیط زیست

- طراحی و ساخت سیستم تغذیه پر قدرت هوشمند جهت مصارف لایه نشانی در خلاء

زمینه‌ فعالیت های آتی:

- طراحی و ساخت سیستم تغذیه پر قدرت هوشمند با فرکانس بالا جهت مصارف لایه نشانی در خلاء

- طراحی و ساخت منابع تغذیه جریان بالا در محدوده جریان 100KA و توان 10MVA